A Fórum Régiófejlesztési Központ (FRDC) 1999-ben alakult a Fórum Intézet Konzorcium tagjaként. Küldetésünk, hogy hozzájáruljunk egy nyitott és virágzó Dél-Szlovákia építéséhez. E cél elérése érdekében folyamatosan kapacitásokat és hálózatokat építünk a régióban, az országon belül és külföldön egyaránt.

Támogatjuk és fejlesztjük a dél-szlovákiai magyar civil szervezeteket, önkormányzatokat, valamint kis- és középvállalkozásokat. Kiemelt prioritásaink közé tartozik a társadalmi innovációk és a vállalkozói gondolkodásmód támogatása a társadalmi problémák oldásában, a multiszektorális és a szlovák szervezetekkel való együttműködések és partnerségek elősegítése.

Az FRDC pozitív változásra törekszik a dél-szlovákiai régióban, olyan közösségi teret teremtve, ahol a különböző érdekelt felek össze tudnak fogni, hogy közös jövőképet valósítsanak meg a régiónk számára. Folyamatosan arra törekszünk, hogy innovatív megoldásokkal és az érintett személyek hatékony hálózatával hozzájáruljunk a térség fejlődéséhez és jólétéhez.

Az FRDC csapatával, valamint partnereinkkel együttműködve örömmel veszünk részt a dél-szlovákiai régió jövőjének és fejlődésének alakításában.

Értékeink

EGYÜTTMŰKÖDÉS

Hiszünk abban, hogy a komplex társadalmi és környezeti problémák megoldását csak más szervezetek, szektorok, egyének stb. közös munkájával érhetjük el.

SZAKÉRTELEM

Partnereink és klienseink számára a legjobb minőséget kínáljuk. Ennek érdekében rendszeresen veszünk részt továbbképzéseken, konferenciákon és tanulmányozzuk a helyi és nemzetközi szakirodalmat.

FELELŐS VEZETÉS

Szervezetünk alappillérei a jó kormányzás és az átláthatóság. A jó kormányzás számunkra azt jelenti, hogy döntéshozatali folyamatainkba aktívan bevonunk minden érintett. 

SOKSZÍNŰSÉG

A sokféleség társadalmunk meghatározó jellemzője, melyet erősségként élünk meg. Nyitottak vagyunk az újra, az új gondolatokra és „szokatlan és új” megoldásokra.

Kreatív megoldások 1999 óta

1999 – 2014: A „tudásközvetítés” kora

A Fórum Régiófejlesztési Központ megalakulása pillanatától felhasználta azt a tudás- és tapasztalatanyagot és kapcsolati tőkét, melyet megalapítói a kilencvenes években az eredeti Fórum Intézetben, más szervezetekben és különböző hazai és külföldi képzéseken szereztek. Ezeknek köszönhetően már az első évektől kezdve bekapcsolódtunk különböző nemzetközi projektekbe, melyek fő célja a Dél-Szlovákiában dolgozó helyi és turizmusfejlesztéssel foglalkozó civil szervezetek és aktivisták kapacitásépítése volt. Sokat utaztunk Magyarországra, Ausztriába, Hollandiába és más országokba, ahonnan sok inspirációval jöttünk haza nem csak mi, de a bennünket kísérő aktivisták és szakemberek egész Dél-Szlovákiából egyaránt. A megszerzett információkat, tudást és tapasztalatot aztán ötletekké formáltuk, és ezeket nagyon sokszor sikeres új projektekké. Ebben az időszakban kollégáink szorosan együttműködtek a Fórum Információs Központtal, a Fórum Konzorcium harmadik tagjával, mely a dél-szlovákiai magyar civil szervezetek kutatásával, fejlesztésével és hálózatosításával foglalkozott. Legfontosabb munkáink ezekből az évekből:

  • CELODIN (Central European Local Development Network): 2000 és 2005 több nemzetközi projekt keretében dolgoztunk együtt magyarországi, cseh, lengyel és erdélyi kollégákkal.
  • Hainburg – Somorja 2012 (2008-2012): Az Interreg SK-AT program által támogatott projekt fő kedvezményezettje Somorja város volt, de mi kezdeményeztük, koordináltuk az előkészítését, írtuk a pályázatot és menedzseltük a kivitelezését.
  • DATOURWAY (2009-2011): A projektben a Duna menti országok civil szervezeteivel és közszférai intézményeivel közösen hoztunk létre egy stratégiát a Duna menti turizmusfejlesztésre. A projektet az Interreg SEE program támogatta. Ismét, igyekeztünk minél több helyi szervezetet bevonni a munkánkban, ezzel is segítve a fejlődésüket.
  • Mentoringprogram kezdő civil szervezeteknek (2012-2014): Az Interreg HU-SK projekt keretében a témával kapcsolódtunk a Fórum Információs Központ munkájához és ismét a civil szervezetek kapacitását fejlesztettük.  

2014 – 2020: Az „interim munkák” időszaka

A nagy projekteket fokozatosan felváltották a kisebbek, melyek keretében más civil szervezeteknek és önkormányzatoknak dolgoztunk mint interim projektmenedzserek, vagy mint szakértők helyi fejlesztés, pályázatírás, és pályázati menedzsment formájában.

Saját kezdeményezésű munkáinkat főleg Somorjára és környékére összpontosítottuk, különböző gyermekprogramokat szervezve a helyi természeti és kulturális örökségről és kincsekről.

2020-tól: Társadalmi innovációk és hálózatépítés

2020-ban, a pandémia kitörésekor tudatosítottuk, hogy szervezetünk és munkatársaink olyan tapasztalatokkal rendelkeznek, melyekkel segíteni tudjuk a kollégák és pedagógusok munkáját a krízishelyzetben. A lockdown elején megszerveztünk egy online hackathon-ra emlékezetető eseményt pedagógusoknak – a Karantémát -, melynek szervezésébe különböző háttérrel rendelkező önkéntes kapcsolódott be, és melyen több mint 50 pedagógus vett részt. A visszhangok nagyon jók voltak és ez arra ösztönzött bennünket, hogy mélyebben kezdjünk el foglalkozni társadalmi innovációkkal, társadalmi vállalkozásokkal és együttműködések segítségével. Munkánk során a megalakulásunk után jól bevált receptet használjuk: a hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerünkön, tapasztalataink és tanulmányainkon keresztül megszerzett tudást tovább adjuk a Dél-Szlovákiában dolgozó civil szervezeteknek, önkormányzatoknak és kis- és középvállalkozásoknak, hozzájárulva ezzel egy nyitott és virágzó Dél-Szlovákia építéséhez.

Csapatunk

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.